Znane uniwersytety europejskie

Wśród najważniejszych uniwersytetów europejskich znajdziemy francuską Sorbonę, angielski Oxford oraz Uniwersytet Karola w Pradze - uczelnie łączące tradycję z nowoczesnością.

Idea uniwersytetu sięga późnego średniowiecza. Wówczas zostały powołane do życia pierwsze uczelnie wyższe, z których większość prężnie działa do dziś. Jednak wykształcenie uniwersyteckie we współczesnym wydaniu to przede wszystkim interdyscyplinarność, wielokulturowość i ciągły rozwój. Te kryteria spełniają niewątpliwie co najmniej trzy uniwersytety europejskie o niemal tysiącletniej historii: paryska Sorbona, angielski Oxford i praski Uniwersytet Karola.

Sorbona - uniwersytet w sercu Paryża

Nosząca początkowo miano Uniwersytetu Paryskiego Sorbona funkcjonuje od początku XII wieku. Została ona powołana do życia równolegle do Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. Przewagą Sorbony nad włoską uczelnią jest możliwość kształcenia w zakresie niemal wszystkich dyscyplin, podczas gdy w Bolonii można dziś zdobyć głównie wykształcenie prawnicze. Ulokowany na terytorium Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu uniwersytet składa się z wielu budynków z różnych okresów rozwoju uczelni. Sorbona ukształtowała format edukacji wyższej, który przejęły inne ośrodki akademickie w Europie. Do dziś zalicza się w poczet najbardziej znanych i najwyżej cenionych uniwersytetów europejskich.

Jeśli nie Oxford, to co?

Najstarszą spośród uczelni anglosaskich jest położony w malowniczej scenerii centralnej Anglii Oxford. Powołana do życia, podobnie jak Sorbona, w XII wieku uczelnia dziś składa się z kilkudziesięciu departamentów, obejmujących dziedziny wiedzy rozpięte od medycyny poprzez nauki filologiczne aż po nowe media. Według najważniejszych światowych rankingów Oxford wciąż pozostaje w czołówce europejskich uczelni wyższych, a dodatkowo zalicza się do ośrodków najczęściej wybieranych przez obcokrajowców w ramach wymiany studenckiej. Do najwybitniejszych absolwentów uczelni należą pisarze: Tolkien i Wilde oraz władcy państw i przedstawiciele rządów: Tony Blair i Bill Clinton. Studenci Oxfordu mogą się legitymować znajomością języków, nowoczesnych technologii, osiągnięciami sportowymi oraz artystycznymi.

Środkowowschodnia elita intelektualna: Uniwersytet Karola w Pradze

Także w Europie Środkowowschodniej możemy odnaleźć przedstawiciela czołówki uniwersytetów europejskich, jakim jest niewątpliwie Uniwersytet Karola w Pradze. Historia tej elitarnej uczelni sięga XIV wieku, kiedy to został powołany do życia z inicjatywy ówczesnego władcy Czech, Karola IV. Burzliwe koleje historii doprowadziły w okresie międzywojennym do podziału na czeską i niemiecką część uczelni. Dziś praski ośrodek należy do najbardziej znanych uniwersytetów europejskich o szerokiej ofercie edukacyjnej, którą uatrakcyjnia piękne położenie uczelni w centrum czeskiej stolicy.