Zniżki studenckie: na co przysługują?

Jeśli jesteś studentem, warto abyś wiedział jakie formy zniżek studenckich Ci przysługują oraz w jakich miejscach możesz z nich korzystać.

Studenci są jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych w naszym kraju. Pomimo tego, iż są tu już ludzie dorośli, niejednokrotnie pracujący i otrzymujący pensje na zadowalającym poziomie, przysługuje im wiele zniżek. Skoro państwo, a także wiele przedsiębiorców prywatnych oferuje studentom bonifikaty, to dlaczego z nich nie korzystać?

Jak skorzystać ze zniżek studenckich
Dokumentem upoważniającym studenta do korzystania z przysługujących mu zniżek jest legitymacja studencka. I niestety żaden inny dokument, na którym jasno i wyraźnie jest napisane, że jesteśmy studentami, na przykład ważny indeks, do zniżki studenckiej nie upoważnia. Legitymacja studencka jest dokumentem poświadczającym status studenta uczelni wyższej i prawo do jej posiadania przysługuje do dnia zakończenia studiów, ewentualnie skreślenia z listy studentów. Jej ważność jest potwierdzana co semestr, poprzez przybicie pieczątki przez dziekanat uczelni.

Zniżki studenckie przy przejazdach środkami transportu publicznego
Legitymacja upoważnia do następujących zniżek studenckich: student otrzymuje 50% bonifikaty na przejazd środkami komunikacji miejskiej. Wybierając się w podróż pociągiem student do 26 roku życia otrzyma 51% zniżki na podstawie biletu jednorazowego - na przejazd zarówno pociągami osobowymi, jak i pospiesznymi czy ekspresowymi. Legitymacja studencka upoważnia do nabycia imiennego biletu miesięcznego z 49% zniżką na przejazd pociągami (osobowymi i pospiesznymi) oraz w komunikacji autobusowej (zwykłej i przyspieszonej). Ta zniżka również przysługuje tylko studentom do 26 roku życia.

Dodatkowe bonusy dla studentów
Legitymacja studencka upoważnia nie tylko do tańszych podróży. Wiele miejsc oferuje zniżki dla studiujących, szczególnie tych zlokalizowanych przy uczelniach czy akademikach. Student może kupić w księgarniach tańsze podręczniki akademickie czy zostać uczestnikiem kursu językowego w promocyjnej cenie. Dla spragnionych odpoczynku i rozrywki po długich godzinach nauki, niższymi cenami zachęcają pizzerie, puby, restauracje a także fitness kluby, kina i teatry. Trzeba tylko pospacerować i popytać, a na pewno uda się znaleźć jakąś zniżkę studencką.

Inne rodzaje legitymacji studenckich
Studenci mogą również na własną rękę wyrobić międzynarodową legitymację studencką ISIC, która upoważnia do rabatów w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na świecie i zapewnia rabaty podczas podróży, w restauracjach, pubach, ośrodkach kultury czy hotelach. Innym rodzajem tego typu legitymacji jest Euro26, działająca na podobnych zasadach na terytorium krajów Europejskich. Chcąc wyrobić sobie którąś z nich, należy poszukać odpowiedniego punktu w swoim mieście lub zamówić przez internet.