Żółw lądowy - jak o niego dbać

Aby utrzymać żółwia lądowego w dobrym zdrowiu i kondycji, należy urządzić terrarium tak, aby przypominało jego naturalne środowisko oraz zadbać o właściwą dietę zwierzątka.

Żółwie lądowe, w porównaniu do innych zwierząt domowych, są niezbyt kłopotliwymi lokatorami i z tego powodu bardzo popularnymi, szczególnie wśród mieszkańców bloków. Mieszkając w odpowiednio przygotowanym terrarium i prawidłowo żywione, cieszą oko i są ozdobą domu przez wiele lat (żółwie w niewoli żyją nawet 50 lat), a opieka nad nimi może sprawiać wiele radości zarówno starszym, jak młodszym właścicielom tych zwierząt.

Jak przygotować terrarium dla żółwia lądowego

Właściwie urządzone terrarium jest najlepszym lokum dla hodowanych w domu żółwi lądowych. Kupując lub samodzielnie budując terrarium należy pamiętać, że jego minimalna długość powinna być pięciokrotnie, a szerokość trzykrotnie większa niż długość żółwia, natomiast jego wysokość jest zależna od rodzaju podłoża, wystroju terrarium i wielkości zwierzątka, zwykle jest to około 30 - 60 centymetrów. Wystrój terrarium powinien przypominać naturalne środowisko życia żółwia lądowego. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie większej części powierzchni darnią wykopaną w lesie, pozostałą część można posypać korą sosnową. Podłoże powinno być jak najgrubsze, ponieważ żółwie lubią zakopywać się w ziemi, jednak należy unikać umieszczania w terrarium piachu, który - wciągany nosem lub zjadany wraz z pokarmem - może doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego. Na powierzchni możemy umieścić kamyki, gałązki, sianko, płytki basenik z wodą (wody powinno być tyle, żeby żółw mógł swobodnie trzymać głowę nad jej powierzchnią), domek w którym zwierzę będzie mogło się chować i rośliny, które będzie mogło jeść. W terrarium należy zachowywać stałą temperaturę powietrza (25-30 w dzień i 18-20 w nocy), którą można utrzymać przy pomocy żarówki zawieszonej tak, aby oświetlała część terrarium, pozostawiając chłodniejsze miejsca.

Właściwe żywienie żółwi

Żółwie lądowe są zwierzętami roślinożernymi. Żyjąc na wolności żywią się roślinami dostępnymi sezonowo, natomiast hodując żółwia w domu powinniśmy zadbać, by jego dieta była bogata w błonnik i zarazem uboga w białko. Najlepszym pokarmem dla tych zwierząt są rośliny polne, takie jak mniszek lekarski, babka, lucerna, koniczyna, rumianek, dziewanna lub fiołek. Rośliny, które podajemy żółwiowi powinny pochodzić z czystych terenów, najlepiej z łąk i lasów lub przynajmniej z terenów położonych z dala od ruchliwych dróg. Dla żółwi lądowych trujące są nich takie rośliny jak bluszcz, bukszpan, dziurawiec czy fiołek afrykański. Nie należy także podawać żółwiom pokarmów bogatych w białko, tłuszcze i cukry, a więc zrezygnować należy między innymi z pokarmów spożywanych przez ludzi, takich jak mięso, ser oraz ograniczyć podawanie warzyw i owoców. Od czasu do czasu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, dietę żółwia można wzbogacić o wytwarzaną z szkieletu mątwy sepię, którą można włożyć do terrarium lub startą dodać do pokarmu. Prawidłowo żywiony żółw lądowy nie powinien cierpieć na niedobory witamin, dlatego nie należy podawać mu suplementów diety.