Żółw wodny - jak prawidłowo hodować go w domu

Żółw wodny w hodowli potrzebuje odpowiednio przystosowanego zbiornika, dość wysokich temperatur i właściwie zbilansowanego pożywienia, którego podstawą są małe, rybki, ślimaki i larwy wodnych owadów.

Żółwie wodne to doskonałe zwierzęta do obserwacji. Wśród nich wyróżniamy kilka gatunków, jednak tymi najpopularniejszymi w domowych hodowlach są żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy i żółw żółtobrzuchy. Są to zwierzęta łatwe w hodowli jednak długo żyją i czasem osiągają pokaźne rozmiary.

 

 • Akwaterrarium dla żółwia wodnego
  Podstawą w hodowli żółwia wodnego jest odpowiednio przystosowane akwaterrarium, w którym gad zamieszka. Trzeba pamiętać, aby zbiornik był odpowiednio duży, jeśli ma być to akwarium musi ono mieć pojemność dwustu litrów i najlepiej jeśli będzie kwadratowe. Zbiornik trzeba podzielić na dwie części: lądową i wodną przy czym głębokość wody nie może być zbyt duża ogólnie rzecz ujmując żółw będący w wodzie musi mieć możliwość swobodnego wynurzenia głowy. Całość zbiornika musi być oświetlana i ogrzewana choć warto przewidzieć także miejsca zacienione. Dobrze jest jeśli świetlówki emitują promieni UVB, gdyż umożliwiają one syntezę witaminy D. Na dnie akwaterrarium umieszcza się otoczaki lub odpowiedni przystosowany żwir. Górę zbiornika trzeba częściowo przykryć szybą. Żółw wodny dużo brudzi dlatego też często trzeba wymieniać wodę, pamiętając, że musi ona odstać przynajmniej dobę zanim znajdzie się w zbiorniku.
   
 • Żywienie gada
  Hodowlany żółw wodny powinien jeść to samo co mógłby zdobyć na wolności, a zatem podstawę jadłospisu stanowić będą rybki akwariowe, ślimaki wodne, krewetki i larwy takie jak na przykład ochotka. Pokarm podawany żółwiowi powinien być świeży lub mrożony, zaleca się unikania suszonych karm i tych gotowych. Nie dostarczają one bowiem odpowiedniej ilości składników odżywczych i nie są najlepiej przyswajane. Jadłospis żółwia można urozmaicić dżdżownicą lub świeżo zerwanym mniszkiem lekarskim. Warto także umieszczać w zbiorniku rośliny wodne takie jak moczarka czy rzęsa wodna. Pod żadnym pozorem natomiast nie wolno podawać żółwiowi mięsa oraz owoców i warzyw, gdyż jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do takiego typu pokarmów.
   
 • Zimowy sen żółwia
  Żółw wodny powinien być zimowany, oczywiście nie dotyczy to młodych osobników, chorych i nowo zakupionych. Żółwie zasypiają w końcu października i budzą się pod koniec marca. Do okresu zimowego spoczynku gada trzeba odpowiednio przygotować stopniowo ograniczając mu pokarm i zmniejszając temperaturę. Na okres zimowego snu umieszcza się żółwia w wodzie o temperaturze od czterech do pięciu stopni w ciemnym pomieszczeniu. Należy jednak podmieniać wodę i sprawdzać czy zwierzak się nie obudził.