Zostać zawodowym żołnierzem- za i przeciw

Aby zostać zawodowym żołnierzem należy przemyśleć argumenty za (takie jak bezpieczeństwo finansowe) oraz argumenty przeciw (takie jak częste podróże czy uczestnictwo w misjach).

Zostać zawodowym żołnierzem może ten, kto posiada odpowiednie predyspozycje oraz spełnia narzucone kryteria. Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by być zawodowym żołnierzem. Przede wszystkim zaletą jest pewna pensja oraz dodatkowe nagrody pieniężne. Mimo licznych plusów, należy pamiętać o wadach, z którymi trzeba się pogodzić. Częste wyjazdy, szkolenia, służba zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, przeprowadzki oraz udział w misjach.

Argumenty przemawiające za tym, by zostać zawodowym żołnierzem.

Na początku swojej pracy, szeregowy otrzymuje 1800 złotych netto. Pierwszego każdego miesiąca, pensja zostaje przelana na konto żołnierza. Dostaje on również liczne nagrody pieniężne: trzynastki, czyli nagrody roczne oraz dodatki do urlopów.
Opłaca się zostać zawodowym żołnierzem, ponieważ w czasie służby należą się roczne gratyfikacje urlopowe również dla rodziny żołnierza. 540 złotych przysługuje dla każdego członka rodziny, czyli żony i uczących się dzieci. Za każde 5 lat przepracowanej służby, otrzymuje się dodatek w wysokości pięciu procent podstawowej pensji za 5 lat pracy. Żołnierze mogą liczyć na zwroty za jeden przejazd w ciągu roku do dowolnego miejsca w kraju. Zwrot obejmuje również przejazd dzieci i żony. Zaświadczenie emerytalne oraz czterdzieści procent ostatniego wynagrodzenia przysługuje po piętnastu latach pracy. Zaletą przemawiającą za tym, że warto zostać zawodowym żołnierzem jest to, iż przysługuje czterdziestogodzinny tydzień pracy oraz dwadzieścia sześć dni do wykorzystania w celach urlopowych.

Argumenty przeciwko służbie.

Na początku służby, każdy kandydat podpisuje oświadczenia dotyczące wyjazdów służbowych. Niepodpisanie dokumentu dyskwalifikuje z dalszej rekrutacji. Zawodowi żołnierze kilka razy w roku wyjeżdżają na szkolenia, które trwają dwa tygodnie. Szkolenia mogą odbywać się na drugim końcu Polski. Żołnierz nie może sam decydować o miejscu szkolenia. Służbę trzeba pełnić w święta oraz w weekendy. Należy liczyć się z częstą rozłąką z rodziną, ponieważ uczestnictwo w licznych wyjazdach i poligonach, które trwają nawet miesiąc, jest obowiązkiem zawodowego żołnierza. Wadą jest to, że nie można niczego zaplanować, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy wieczorem nie zadzwoni dowódca z informacją o zmianie planów. Żołnierz zawodowy musi liczyć się z tym, że w każdej chwili może zostać wysłany na misję do Afganistanu lub Kosowa. W prawdzie za odbytą misję otrzymuje wynagrodzenie, jednak ciężko przetrwać taką rozłąkę z rodziną. Bycie zawodowym żołnierzem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Poświęcenia dotyczą nie tylko żołnierza, ale też jego żony. Niektóre związki nie wytrzymują próby czasu. Brak możliwości spontaniczności oraz ciągłe czekanie i rozłąka, może okazać się nie do zniesienia przez osoby słabe psychicznie. Często awans w pracy wiąże się z przeprowadzką. Trzeba być silnym psychicznie by móc zostać zawodowym żołnierzem.