Zrób to sam: drapak dla kota

Za drapak dla kota możesz zapłacić kilkadziesiąt złotych w sklepie lub zrobić go samodzielnie według poniższych wskazówek za bezcen, dostosowując jego poziom trudności i wielkość.

Do zrobienia podstawowego drapaka dla kota potrzebujesz kawałka drewna, który obijesz sznurkiem lub kawałkiem wykładziny. Za bazę zabawki może służyć wszystko, co jest stabilne i niepotrzebne, na przykład pień przyniesiony z lasu lub stary stołek. Dla kota atrakcyjny będzie również kawałek deski przymocowanej do ściany. Pamiętaj, aby była ona odpowiedniej dla twojego kota wielkości. Zwierzak lubi skakać, więc możesz powiesić drapak na większej wysokości. Drewno obij dzianiną, która będzie odpowiednio szorstka dla kocich pazurów.

Drapak dla kota wymagającego

Aby stworzyć drapak dla kota, który stanie się jego ulubionym miejscem zabawy potrzebujesz przede wszystkim dwa jednakowej wielkości kawałki drewna o wymiarach 30x30 cm oraz drewnianą belkę o średnicy mniejszej niż 30cm (lub cokolwiek innego o podobnym kształcie jak na przykład tuba po foliach poligraficznych). Do ich obicia przydatne są kawałki wykładziny, materiału z futerkiem, starego kożucha lub sznurka. Ponadto potrzebne będą narzędzia takie jak młotek, wiertarka oraz zszywacz tapicerski. Niezbędne są również gwoździe i wszelkie inne materiały umożliwiające mocowanie i łączenie elementów. Do obu końców belki przybij deski, aby utworzyły podstawy. Następnie za pomocą zszywacza obij wszystko materiałem. Zwróć uwagę, aby tkanina dobrze przylegała do drewna. Dla kota jest ciekawiej gdy utworzony słupek różni się w swojej strukturze od podstawy. W tym celu wykorzystaj inną dzianinę lub oblecz go sznurkiem (im bardziej szorstki, tym lepiej). Prostota tego drapaka dla kota wymaga aby owe materiały były jak najbardziej atrakcyjne dla zwierzęcia, dlatego możesz wykorzystać skrawki różnych dzianin. Jeśli chcesz urozmaicić zabawę swojemu pupilowi do górnej części drapaka przymocuj na lince zabawkę, np. pluszową maskotkę czy piłeczkę.

Wariacje na temat drapaka

W celu urozmaicenia zabawy, do drapaka dla kota można dodawać kolejne półki, po których zwierzę będzie skakać. W tym celu do podstawy w odpowiedniej odległości od siebie stabilnie przymocuj kilku belek różnej wysokości. Zakończ je krótszymi deskami. Ponadto warto na stabilnej, grubej belce umocować domek dla kota. Jeśli nie chcesz zbijać go samemu z desek, wykorzystaj np. starą, zamykaną półkę. Do górnych desek można również zamocować swobodnie zwisające linki lub sznurki. Wszystko zależy od twojej wyobraźni oraz upodobań zwierzęcia. Jednak pamiętaj, aby drapak dla kota dostosować przede wszystkim do wielkości oraz temperamentu zwierzęcia.