Zrogowaciały naskórek – jak go usunąć

Zrogowaciały naskórek jest przyczyną wielu problemów skórnych, a dodatkowo odbiera naszej cerze świeży i młodzieńczy wygląd, który możemy jednak odzyskać przy pomocy szeregu zabiegów kosmetycznych.

Skóra to największy narząd człowieka - okrywa całe ciało i chroni je przed takimi zagrożeniami, jak urazy mechaniczne, szkodliwe związki chemiczne czy bakterie. W ciągu całego naszego życia komórki skóry nieustannie ulegają procesowi rogowacenia i obumierają, a następnie złuszczają się. Proces ten ma istotny wpływ na wygląda naszej skóry, ponieważ zrogowaciały naskórek zatyka pory i powoduje, że cera wydaje się szara i zmęczona. Regularne złuszczanie skóry to jeden z najważniejszych zabiegów w codziennej pielęgnacji ciała.

 

 • Regularny peeling twarzy i ciała w walce ze zrogowaciałym naskórkiem
  Peeling to złuszczanie martwego naskórka. Podstawowym rodzajem peelingu jest peeling mechaniczny, który polega na ścieraniu zrogowaciałego naskórka za pomocą drobinek ściernych, na przykład rozdrobnionych pestek owowców, zmielonych łupinek orzecha włoskiego, ziarenek cukru. Innym rodzajem peelingu jest peeling enzymatyczny, zawierający enzymy roślinne, rozpuszczające martwe komórki. Peeling tego rodzaju idealnie nadaje się dla cer delikatnych i wrażliwych. Działanie złuszczające mają również kosmetyki typu peel-off, które wysychając na powierzchni skóry, usuwają komórki martwego naskórka. Właściwie dobrany peeling pomoże dobrze oczyścić skórę i sprawi, że będzie ona lepiej wchłaniać składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Obecnie na rynku mamy szereg kosmetyków tego rodzaju, który zawsze należy indywidualnie dostosować do rodzaju swojej cery.
 • Zabiegi w salonie kosmetycznym: od peelingu kawitacyjnego do mikrodermabrazji
  Peeling kawitacyjny to złuszczanie za pomocą ultradźwięków, które docierają w głębsze warstwy skóry. Jest to zabieg bardzo delikatny w porównaniu do peelingu mechanicznego i bardziej skuteczny od peelingu enzymatycznego. Może być stosowany u osób o bardzo wrażliwej cerze. Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnego sprzętu i trwa około 60 minut. Za jego pomocą, oprócz skóry twarzy, można złuszczać inne części ciała, jak plecy, dekolt, szyja. Z kolei mikrodermabrazja to mechaniczna, ale bardzo delikatna, metoda usuwania obumarłego naskórka. Kosmetyczka używa specjalnego urządzenia wysyłającego strumień mikrokryształów i jednocześnie zasysającego starte w ten sposób martwe komórki. Efektem zabiegu jest promienna i odmłodzona skóra. Ostatnio popularną metodą usuwania zrogowaciałego naskórka jest eksfoliacja przy użyciu kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Działanie tych kwasów polega na rozluźnieniu spojeń międzykomórkowych wierzchniej warstwy skóry, co powoduje przyspieszenie usuwania martwych komórek, oczyszczenie porów i rewitalizację naskórka.
   
 • Zrogowaciały, suchy i popękany naskórek skóry stóp
  Zrogowaciały naskórek można również usuwać samodzielne w domu. W tym celu należy wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem mydła lub soli kuchennej, a następnie za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu zetrzeć zmiękczoną skórę. Można posiłkować się peelingami przeznaczonymi do stóp. Pomaga również stosowanie kremów zmiękczających z dodatkiem na przykład mocznika. Jeśli domowa pielęgnacja nie wystarcza, z pomocą przyjdzie kosmetyczka, która dokładnie usunie martwy naskórek przy użyciu urządzenia zwanego frezarką. Zabieg frezarką jest bezbolesny i pozwala dotrzeć do każdego miejsca na stopie.