Zupy wigilijne z różnych stron Polski

Zależnie od regionu Polski na wigilijnym stole pojawiają się zupy różnego rodzaju: rybna, migdałowa, grzybowa, barszcz czy zupa wigilijna z suszonych owoców.

Niegdyś kolację wigilijną przygotowywano ze wszystkich rodzajów płodów ziemi, zgodnie z porzekadłem : „Z wszystkiego, co w polu, w lesie, w wodzie i w ogrodzie”. Nic więc dziwnego, że na terenie całego kraju istnieje do dziś ogromna różnorodność podawanych zup wigilijnych, których głównymi składnikami są warzywa, owoce, ryby i grzyby.

 

 1. Wigilijny barszcz znany w całej Polsce
  Przygotowujemy wywar na pęczku włoszczyzny oraz dwóch cebulach. Po piętnastu minutach gotowania, dodajemy dwie garście suszonych grzybów, pokrojone na małe kawałeczki cztery buraczki ćwikłowe i jedno jabłko. Gotujemy do miękkości, po czym barszcz zlewamy i łączymy z zasmażką przygotowaną z łyżki mąki i łyżki masła, doprawiamy do smaku przyprawami – solą, pieprzem, cukrem i majerankiem. Można również rozpuścić połowę kostki rosołowej oraz dodać trochę soku z cytryny. Tak przygotowany barszcz w większości regionów Polski podaje się z uszkami. W Małopolsce do tej zupy wigilijnej dodaje się suszonych śliwek oraz ziemniaki.
 2. Zupa rybna – zupa wigilijna z Pomorza i Kaszub
  Pokrojoną włoszczyznę należy lekko podsmażyć na maśle w dużym garnku. W innym garnku zaś ugotować w wodzie karpia (dwie głowy i dwa dzwonki) z pokrojoną cebulą, zielem angielskim, kilkoma listkami laurowymi i szczyptą soli. Gotujemy tak długo, aż ryba się rozgotuje. Wtedy można odcedzić kawałki karpia, a gotowy wywar przelać do garnka z włoszczyzną. Gotować razem aż do miękkości warzyw. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem, można posypać również posiekaną natką pietruszki. Kawałki karpia, pozbawione ości, można dołożyć do ugotowanej już zupy.
 3. Zupa migdałowa – zupa wigilijna ze Śląska
  Półtora litra mleka należy zagotować ze szklanką obranych i posiekanych migdałów. Gdy mleko się zagotuje można zmniejszyć ogień oraz dołożyć cztery łyżki rodzynek i szczyptę soli. Gotujemy razem około dwudziestu minut, cały czas uważając, aby mleko się nie przypaliło, ani nie wykipiało. Po tym czasie dokładamy do zupy pół szklanki ryżu i gotujemy tak długo, aż stanie się miękki. Pod koniec gotowania należy zupę posłodzić, dodać odrobinę cynamonu, łyżkę masła oraz dwa żółtka, które trzeba dokładnie rozmieszać w zupie. Gotujemy razem około pięciu minut.
 4. Zupa grzybowa - zupa wigilijna z Kujaw i Śląska
  Namoczone przez kilkanaście godzin grzyby, siekamy. Wodę zaś przelewamy do garnka, dokładamy pęczek włoszczyzny. Gotujemy przez około pół godziny. Jeśli woda się zanadto wygotuje, można sukcesywnie dolewać nowej. Gdy warzywa zmiękną, wyjmujemy je z wody. Do wody z grzybami dodajemy łyżkę masła, sól, pieprz, zasmażkę zrobioną z łyżki masła i łyżki mąki, gotujemy razem przez chwilę. Tak wykonaną zupę grzybową podaje się z ugotowanym makaronem typu łazanki.
 5. Zupa z suszonych owoców – zupa wigilijna z Warmii i Mazur
  Pół kilograma suszonych śliwek, dwadzieścia dekagramów suszonych jabłek, cztery łyżeczki cukru zagotować z wodą. W oddzielnym garnku ugotować czterdzieści dekagramów fasoli Jaś. Po ugotowaniu połączyć z zupą ze śliwek i jabłek. Na Kaszubach zupę z suszonych owoców (tak zwany „brzad”) podaje się z kluskami.