Zwalczanie moli: porady

Zwalczanie moli nie należy do przyjemnych czynności, jednak pozwoli to uratować nasze ubrania.

Czy widzisz czasem małe owady wylatujące z Twojej szafy? To prawdopodobnie mole, który żywią się celulozą z ubrań. Zwalczanie moli nie jest przyjemne, ale nie jest też trudne. Poznaj sposoby, za pomocą których pozbędziesz się moli z własnej szafy. Lawenda, fioletowa wstążeczka i kawałek firanki wystarczą by zwalczyć te insekty. Przygotuj małą sakiewkę z lawendą, zawieś ją w szafie między ubraniami i przekonaj się, że zwalczanie moli może mieć także swoje pozytywne strony. Kiedy ubrania z Twojej szafy zaczną pachnieć lawendą, zapragniesz mieć więcej takich lawendowych sakiewek.

Czego potrzebujesz, aby pozbyć się moli ze swojej szafy?
W kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym kup suszoną lawendę. W sklepie z tytoniem kup natomiast olejek lawendowy, który dodatkowo wzmocni działanie lawendy. Przygotuj też małą gazę lub szmatkę, które nasączysz aromatycznym olejkiem. Będziesz potrzebować również białego materiału, z którego szyje się firany. Ważne, aby był ażurowy. Jako ozdoby użyj fioletowej wstążeczki i lamówki. Oczywiście możesz zdecydować się na dobór innego koloru. Jest to podstawowe wyposażenie do walki z molami.

Jak przygotować torebkę z lawendą do walki z molami?
Z białego materiału wytnij prostokąt i zszyj go na kształt sakiewki. Przed zaszyciem sprawdź, czy zmieści się w nim lawenda. Możesz ją przyciąć. Pamiętaj również, aby zostawić zapas na związanie sakiewki wstążeczką. Górę sakiewki obszyj ładnie, aby się nie strzępiła. Najlepiej użyć do tego grubej fioletowej lamówki. Do gotowej sakiewki włóż lawendę. Aby uzyskać lepszy efekt i zwalczanie moli było skuteczniejsze dodaj do środka gazę nasączoną olejkiem lawendowym. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością kropelek, gdyż w przeciwnym razie zapach lawendy okaże się duszący. Na końcu zawiązujemy sakiewkę fioletową wstążeczką. Zwróć uwagę, aby torebkę związać mocno. Ze zbyt luźno zawiązanej saszetki może wysypać się jej zawartość. Gotową sakiewkę na zwalczanie moli wieszamy w szafie między ubraniami. Ładnie wyglądają sakiewki przymocowane za pomocą fioletowej wstążeczki do drążka w szafie, ale możemy też doczepić woreczek do wieszaka. Szybko przekonasz się, że zwalczanie moli może być przyjemne. Zwłaszcza, gdy z Twojej szafy zacznie się wydobywać przyjemny lawendowy zapach.