Zwalczanie roztoczy krok po kroku

Zwalczając roztocza należy się liczyć z długotrwałą walką, na której efekty trzeba czekać przez długi czas.

W mieszkaniu są miliony roztoczy, które przebywają niemal w każdym jego miejscu, w szczególności w łóżkach i pościeli. Pajęczaki te żywią się głównie kawałkami naskórka i skóry. Są mikroskopijnej wielkości - osiągają około 0,3- 0,4 milimetrów wielkości. Niestety ze względu na bardzo szybki proces rozmnażania, całkowite zwalczenie rotoczy jest niemożliwe.

Wpływ rotoczy na zdrowie
Enzymy, których roztocza używają do trawienia białek skóry, mają bardzo silne działanie alergiczne, powodujące katar sienny, astmę, różnego rodzaju skazy a także migrenowe bóle głowy. Podobnie jak w przypadku każdej choroby czy też alergii, ważniejsze jest ograniczenie styczności z alergenami, niż samo leczenie. Koniecznie należy wprowadzić warunki, w których roztocze nie będą się mogły rozmnażać. W drugim etapie niezbędne jest wyeliminowanie z mieszkania jak największej ilości roztoczy i ich odchodów.

Etap pierwszy - sprzątanie
Zwalczanie roztoczy należy zacząć od dokładnego wyprania i wyczyszczenia łóżek, kanap, materaców i przede wszystkim pościeli. Następnie należy nałożyć na materace i pościel specjalne powłoczki lub pokrowce. Pokrowce te należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Na proces zwalczania roztoczy dobrze wpływa też częste wietrzenie, pranie pościeli w temperaturze około 60 stopni i prasowanie.
W przypadku silnej astmy warto całkowicie zrezygnować z dywanów, ponieważ są one drugim największym siedliskiem roztoczy. Jeśli reakcja na alergen nie jest tak silna, wystarczy częste odkurzanie dywanów odkurzaczem z specjalnym filtrem antybakteryjnym. Odkurzać sypialnie należy raz dziennie, natomiast pozostałe pomieszczenia przynajmniej raz w tygodniu.

Etap drugi - profilaktyka
Samochód, tak jak i całe mieszkanie, należy często wietrzyć - szczególnie zimą, ponieważ niskie temperatury są zabójcze dla roztoczy. Wskazane jest pozbycie się z domu przedmiotów i sprzętów gromadzących kurz takich jak duże ilości książek, ciężkie kotary i zasłony. Roztocza lubią wilgotne powietrze i wysoką temperaturę powietrza, dlatego duże nasilenie objawów alergii przypada na okres sezonu grzewczego. Warto także jak najczęściej przecierać meble wilgotną ściereczką. Wnętrze samochodu należy również odkurzać jak najczęściej. Jeśli alergikiem jest dziecko, należy ulubioną zabawkę, z którą ono śpi, wkładać raz w tygodniu do lodówki, w celu pozbycia się z przytulanki tych pajęczaków. Konieczne jest późniejsze wypranie zabawki. Niska temperatura zwalcza roztocza, pranie natomiast usunie ich odchody i jajka. Należy działać systematycznie, powtarzając cały proces co kilka miesięcy.