Zwężenie kanału kręgowego - przyczyny i leczenie

Zwężenie kanału kręgowego jest uciążliwym i niebezpiecznym schorzeniem, ale za pomocą odpowiednich metod leczenia można je wyleczyć.

 

Zwężenie kanału kręgowego to schorzenie polegające na zmniejszeniu światła kanału, które w konsekwencji prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy oraz naczynia krwionośne. Przyczyną występowania choroby jest zaniedbanie kręgosłupa, lekceważenie schorzeń nasilających się z wiekiem. Najczęściej występuje u osób po czterdziestym roku życia, a na chorobę, ze względu na większy wysiłek fizyczny, bardziej narażeni są mężczyźni.

 

 • Przyczyny i rozpoznanie zwężenia kanału kręgowego
  Nasilanie się szkodliwych zwyrodnień kręgosłupa w efekcie doprowadza do przemieszczeń i zmian krążków międzykręgowych. Ponadto, rozwijają się narośla na kręgach, zwane inaczej osteofitami. Charakterystycznymi dla choroby objawami są przede wszystkim bóle kręgosłupa, które zależne są od tego, jaki odcinek pleców zajmuje choroba. Poza dolegliwościami bólowymi bardzo często pojawiają się zaburzenia czucia oraz siły mięśniowej. W ekstremalnych przypadkach pojawić się mogą problemy z utrzymaniem moczu i kału.
 • Standardowe metody leczenia
  Zwężenie kanału kręgowego leczy się na kilka sposobów. Do zachowawczych, czyli nieoperacyjnych metod leczenia schorzenia należą ćwiczenia ruchowe oraz farmakoterapia. W przypadku pierwszego sposobu ważne jest, by zadania ruchowe dobrane były odpowiednio do osoby i stopnia nasilenia problemu, najlepiej przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Niezbędna do powodzenia jest systematyczność. Bardzo często zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego, ale o tym decyduje lekarz. Farmakologia opiera się na leczeniu poprzez podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
 • Operacyjne leczenie zwężenia kanału kręgowego
  Metoda ta opiera się na inwazyjnym zabiegu na kręgosłupie. Podczas operacji usuwa się skostnienia wewnątrz kanału kręgowego w miejscach, gdzie najbardziej uciskają one rdzeń i naczynia. Niejednokrotnie odnotowywano przypadki porastania kanałów nerwowych. Odciąża się kręgosłup i poszerza kanał kręgowy. Robi się to poprzez wycięcie wyrostków kolczastych oraz stawowych, a także łuku wraz z fragmentem więzadła. Pozostałe po tych elementach miejsca mają na celu ułatwienie pracy nerwów oraz naczyń krwionośnych. Zmieniony fragment kręgosłupa najczęściej się usztywnia, choć istnieją przypadki gdzie nie jest to wskazane. Należą do nich niektóre wady kręgosłupa oraz choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca czy choroby układu krążenia
 • Postępy w leczeniu schorzenia
  Coraz częściej do walki ze zwężeniem kanału kręgowego używa się tak zwanej mikrochirurgii, która pozwala na znaczne zmniejszenie rozległości zabiegu oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Metoda ta polega na wycięciu tylko tego elementu, który bezpośrednio powoduje zwężenie kanału kręgowego.