Zwiedzanie Rostocku: co trzeba zobaczyć

Krótki przewodnik, dotyczący miejsc, od których warto rozpocząć zwiedzanie Rostocku - jednego z piękniejszych miast portowych północnych Niemiec

Rostock jest niezwykle urokliwym miastem, położonym w północno-wschodnich Niemczech. Pierwsze wzmianki na temat Rostocku sięgają roku 1160, a wiek XV to dla miasta okres prężnego rozkwitu i rozwoju. Rostock należał wówczas do Hanzy i stanowił jedno z najbogatszych jej miast. W II połowie XIX wieku zaczęto tutaj budować parowce, dzięki czemu miasto nabrało nowego znaczenia. Ten krótki przegląd historii Rostocku utwierdza nas w tym, iż miasto z tak bogatą historią musi posiadać wiele miejsc wartych zobaczenia. Specjalnie dla Państwa wybraliśmy te najciekawsze.

 

Zwiedzanie Rostocku śladami wilków morskich

 

Dla lubiących klimaty morskie, polecamy rozpocząć zwiedzanie Rostocku od znajdującego się w centrum miasta portu - Stadthafen. Pomimo iż dzisiaj już nie można zobaczyć tam krzątających się przy łodziach wilków morskich, miasto w dalszym ciągu posiada niezwykle specyficzny, portowy charakter. Od ponad 20 lat port w Rostocku stanowi jedną z ulubionych, zwłaszcza przez turystów alei spacerowych w mieście. Pozostając w klimacie morskim nie należy również zapomnieć o odwiedzeniu symbolu miasta, jaki zdecydowanie stanowi stara latarnia morska w Warnemünde. Planując zwiedzanie Rostocku warto wziąć pod uwagę również organizowane tu cyklicznie imprezy, jak np. Hansa Sail, podczas których to, corocznie w sierpniu odbywa się, zlot żeglarzy z całego świata.

 

Zwiedzanie Rostocku - dla miłośników zabytków

 

Miłośnicy zabytków, lubiący czuć na plecach oddech historii, z pewnością zwiedzanie Rostocku rozpocząć mogą od Starego Miasta. Starówka w Rostocku, wybudowana została jeszcze w czasach Hanzy, czyli w okresie największej świetności miasta. Zabudowania są typowo gotyckie, w większości z czerwonej cegły. Do nie mniej ciekawych skarbów tutejszej architektury, zaliczyć możemy również gotycki ratusz z dobudowaną w stylu barokowym arkadą, oraz późnogotycki Hausbaumhaus - pełniący niegdyś funkcję spichlerza. Historyczne zwiedzanie Rostocku warto zakończyć wizytą na wieży kościoła św. Piotra (jednego z czterech kościołów w Rostocku), z której rozciąga się przepiękny widok na Stare Miasto oraz Bałtyk. Zwiedzanie Rostocku, okazać się może równie ciekawym dla wielbicieli współczesnej architektury. Do perełek architektonicznych, zaliczyć możemy zwłaszcza: rozbudowaną w 1959 roku ulicę Lange Straße, elegancki i prestiżowy pasaż handlowy, wybudowany w drugiej połowie lat 90-tych, czy też budynek Instytutu Maxa-Plancka znajdujący się w porcie, oraz powstałą stosunkowo niedawno, bo w roku 2005 klinikę Deutsche Med.