Zwiedzanie wyspy Bornholm na rowerze

Bornholm na rowerze to objazd niewielkiej duńskiej wyspy i poznanie jej plaż, rybackich miejscowości i wielu innych atrakcji.

Bornholm to niewielka duńska wyspa leżąca na Morzu Bałtyckim pomiędzy Polską a Szwecją. Jej szerokość wynosząca około 30 kilometrów powoduje, iż jest to idealne miejsce na objechanie jej na dwóch kółkach. Decydując się na Bornholm na rowerze, wykupmy bilet promowy do Rønne ze Świnoujścia, a w niektóre sezony także z Ustki.

Rowerem wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Bornholmu

Rozwinięta sieć ścieżek rowerowych na wyspie pozwoli dowolnie wybierać kolejność odwiedzanych miejsc na trasie naszego objazdu. Także liczne campingi, motele, hotele i schroniska pozwolą zaplanować postoje według własnego uznania. Południe to przede wszystkim malutkie miejscowości i piękne plaże. Warto odwiedzić Arnager, malownicze miasteczko rybackie i skorzystać z uroków okolicy. Jadąc dalej na wschód, dojedziemy do najbardziej urokliwych i najszerszych złotych plaż wyspy, niedaleko Dueodde. Zarówno pod kątem terenu i wody, są to jedne z najczystszych plaż Bałtyku. Wschodnie wybrzeże to popularne turystycznie Nexø. Kolorowe miasteczko portowe zaprasza do swych wędzarni, a okolice kuszą amatorów windsurfingu i kitesurfingu. Warto też co jakiś czas oddalić się od linii brzegowej wyspy, by poczuć sielankę życia wiejskiego na Bornholmie.

Północno-zachodni objazd Bornholmu

Z Nexø najlepiej udać się na północ do Svaneke. Po drodze opłaca zatrzymać się w Aarsdale, by zobaczyć jeden z symboli Bornholmu, działający wiatrak holenderski. Samo Svaneke słynne jest z tego, że jak mało która miejscowość do dnia dzisiejszego zachowała swój szesnastowieczny charakter. Atrakcją jest przejażdżka konnym tramwajem po całym miasteczku. Niedaleko znajduje się popularny park rozrywki Joboland, który w swojej ofercie ma sporą liczbę basenów, zjeżdżalni wodnych oraz wiele innych atrakcji. Kierując się na zachód dojedziemy najpierw do Gudhjem. Można stąd wybrać się w krótki rejs na Christiansø, małej skalnej wysepki warownej na północ od Bornholmu. Po powrocie, skierujmy się do Allinge-Sandvig, jednego z głównych turystycznych miejsc docelowych na wyspie. Ta część objazdu rowerem po Bornholmie charakteryzuje się skalną linią brzegową. Koniecznie trzeba podjechać pod Jons Kapel, wysoki granitowy klif, gdzie poczuć można skandynawski charakter wyspy. Podczas powrotnej podróży do Rønne wielu turystów zatrzymuje się w Nyker, gdzie znajduje się Ny Kirke - jeden z czterech kościołów-rotund duńskiej wyspy.