Życie z astmą - co należy wiedzieć

Wśród powszechnie występujących przewlekłych chorób astma wciąż budzi silny niepokój, jednak odpowiednio kontrolowana pozwala prowadzić normalne życie.

Astma była uznawana do niedawna za tak silną niewydolność organizmu, że dyskwalifikowała ona cierpiących na tę chorobę w wielu dziedzinach życia.
Dziś chorzy na astmę mają szansę przełamywać wszelkie stereotypy i dotychczasowe ograniczenia, decydując się nawet na karierę sportową. Takie odważne działanie wymaga jednak szczypty rozsądku, stałej kontroli lekarskiej i świadomości konsekwencji choroby.

 

  • Główne przyczyny rozwoju astmy

Astma to choroba przewlekła o charakterze alergicznym lub niealergicznym. Wcześnie zdiagnozowana przybiera najczęściej dość łagodną postać, jednak wybiórczo i niewłaściwie leczona może się bardzo zaostrzyć. Astma jest uznawana za chorobę genetyczną, jednak w rzeczywistości można mówić jedynie o zwiększonych predyspozycjach do zachorowania u osób, w których rodzinie stwierdzono przypadki astmy. Rozwój choroby bardzo często prowokują czynniki alergiczne, w tym szczególnie narażenie na kontakt z roztoczami kurzu, sierścią małych zwierząt domowych, szczególnie kotów, oraz pyłkami drzew i traw. Najczęstszą przyczyną astmy są jednak przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych, szczególnie liczne i ostre przypadki zapalenia oskrzeli, zwłaszcza w okresie dzieciństwa i dorastania.

 

  • Czego należy unikać

Choroba z upływem czasu może się niestety pogłębić. Jednym z najczęstszych powodów jest nadwaga na granicy otyłości. Taki stan wprost utrudnia oddychanie, ale może prowadzić do różnych form niewydolności oskrzelowej i płucnej oraz, w konsekwencji, do zaostrzenia astmy. Problemem jest nie tylko sama waga, ale również brak właściwej diety. Należy unikać kawy, orzechów oraz dużej ilości jajek. Ostre przyprawy, jak chili, czosnek czy cebula także mogą prowokować reakcje bliskie stanom astmatycznym, lepiej więc bardzo ograniczyć ich stosowanie. Dodatkowym i bardzo silnym bodźcem dla rozwoju choroby jest palenie tytoniu, również bierne, ale przede wszystkim aktywne. Tylko rezygnacja z nałogu pozwala na powrót do formy, w przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań.

 

  • Dobroczynne środki i właściwe działanie

Współcześnie zbilansowana dieta, unikanie alergenów, konsekwentne stosowanie zalecanych leków, zwłaszcza wziewnych kortykosteroidów, może doprowadzić do stabilizacji stanu chorego lub wręcz do całkowitego wyleczenia. Należy postawić na działanie i rozsądek, bo - jak pokazują przykłady wybitnych sportowców, w tym Roberta Korzeniowskiego - nawet z astmą można bardzo wiele osiągnąć. Astma to już nie wyrok, a jedynie sygnał alarmowy.