Żylaki nóg – przyczyny i leczenie

Żylaki nóg to poważna choroba cywilizacyjna, znając przyczyny ich powstawania, łatwiej zapobiegać i leczyć tego typu schorzenie.

Żylaki kończyn dolnych są zaliczane do grona najpopularniejszych i najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie Choć częściej schorzenie to dotyka kobiety, to z żylakami boryka się również spory procent mężczyzn. Żylaki sprawiają, że odczuwamy dyskomfort, towarzyszy nam nieustające uczucie ciężkich nóg, występuje opuchlizna zwłaszcza w okolicy kostek, pieczenie i skurcze nasilające się szczególnie nocą. Żylaki nóg możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne; te pierwsze powstają w wyniku uwarunkowań genetycznych, drugi rodzaj pojawia się zazwyczaj w konsekwencji przebycia choroby, która wpłynęła na ciągłość przepływu krwi w naczyniach żylnych, przez co mogło dochodzić do permanentnych zastojów krwi w naczyniach krwionośnych – żylaki mogą pojawić się na przykład po przebytym zapaleniu żył głębokich.

 

 

  • Przyczyny powstawania żylaków

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, stres – to tylko niektóre czynniki, które powodują powstawanie żylaków nóg. Bardzo często przyczyną powstawania trwałych rozszerzeń żył powierzchownych jest czynnik genetyczny, udowodniono bowiem, że żylaki to choroba, która może być dziedziczona – a zatem jeśli w naszej rodzinie występowało wcześniej tego typu schorzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że ten sam problem może dotyczyć nas samych. Żylaki nóg często pojawiają się u kobiet w ciąży, w tym okresie zmiany w naczyniach żylnych mogą następować bardzo szybko, na szczęście większość z nich jest odwracalna i po porodzie problem znika. Częste opalanie się, sauna i gorące kąpiele sprzyjają powstawaniu tej uciążliwej dolegliwości, tak samo jak nieodpowiednie obuwie, brak ruchu, palenie tytoniu czy spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Niestety wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków.

 

  • Odpowiednie leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się odpowiednie leczenie. Najskuteczniejszą metoda walki z żylakami jest zabieg chirurgiczny. W innych przypadkach stosuje się głównie leczenie zachowawcze, które polega na podawaniu choremu środków farmakologicznych (różnego rodzaju leków doustnych lub preparatów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego) – ich stosowanie jest jednak zalecane w początkowych stadiach choroby, lub jako terapia pomocnicza w poważniejszych przypadkach. Chory jest zobowiązany także do przestrzegania odpowiedniej diety, powinien zadbać o to, aby podczas wypoczynku kończyny dolne były nieco uniesione, wskazane będą także naprzemienne kąpiele (letnią i chłodną wodą. Należy także unikać korzystania z sauny i zadbać o codzienną dawkę ruchu. Należy pamiętać, że żylaki są objawem przewlekłej choroby żylnej, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, odpowiednie leczenie może skutecznie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować problem żylaków.